Tane Kara Biber 500 Gr.

150,00

Bu ürünü satın aldığınızda 1500 Çerez Puanları kazanacaksınız.

Stokta

Tane Kara Biber 500 Gr.

Karabiber Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Karabiber (Piper nigrum), Piperaceae familyasında, genellikle baharat olarak kurutulan ve meyvesi için yetiştirilip, çiçek açan bir asma türüdür. Taze ve tamamen olgunlaştığında, çapı yaklaşık 5 mm’dir ve koyu kırmızıdır.

Karabiber, Güney Hindistan’a özgüdür ve başka tropik bölgelerde yaygın biçimde yetiştirilmektedir. Vietnam, 2013 itibariyle dünya mahsulünün % 34’ünü üreten, dünyanın en büyük biber üreticisi ve ihracatçısıdır. Eskiden beri hem lezzet hem de geleneksel tedavi yöntemlerinde bir ilaç olarak öğütülmüş kurutulmuş ve pişmiş karabiberler kullanılmıştır. Karabiber, dünyanın en çok işlem gören baharatıdır ve dünyadaki mutfaklara eklenen en yaygın baharatlardan biridir. Her yerde rahatlıkla bulunur ve toz halinde hem de değirmende öğütmeye uygun tane halinde sunulmaktadır.

Karabiber, biber bitkisinin durgun yeşil, olgunlaşmamış demetlerinden üretilir. Taneler, hem temizlemek hem de kurumaya hazırlamak için sıcak suda kısa bir süre pişirilir. Isı sayesinde biberin hücre duvarları yırtılmakta ve kurutma sırasında esmerleşme enzimlerinin çalışmasını hızlandırmaktadır. Taneler güneşte veya makinede birkaç gün boyunca kurur, bu sırada tohum etrafındaki biber derisi büzülür ve ince, buruşuk siyah bir tabaka halinde kararır. Kurutulduktan sonra ayrıca biber esansı ve yağı alınabilir. Biber esansı birçok tıbbi ve güzellik ürününde kullanılır. Biber yağı ayrıca masaj yağı ve bazı güzellik ve bitkisel uygulamalarda da kullanılır.

Biber bitkisi, destekleyici ağaçlar, direkler veya kafesler üzerinde yüksekliği 4 m’ye kadar büyüyen çok yıllık odunsu bir asma türüdür. Yere temas ettiği yerde kolayca köklenerek yayılır. Yaprakları ortalama, 5 ila 10 cm uzunluğunda ve 3 ila 6 cm genişliğindedir. Çiçekleri yaprak düğümlerinde 4 ila 8 cm sarkık demetler halindedir. Meyveler olgunlaştıkça 7 ila 15 cm’e kadar uzar.

Karabiber Tarihçesi

Biber, Güney Asya ve Güneydoğu Asya’ya özgüdür ve en az 2000 yılından beri Hint mutfağında kullanılmaktadır. En önemli kaynağın Hindistan, özellikle Chera hanedanı olduğu düşünülmektedir. Karabiber ve diğer çeşitli baharatları ihraç etmekle ünlü Kerala’daki kayıp antik liman kenti olan Muziris’in ismi çok sayıda tarihi kaynakta geçmektedir. Karabiberler, genellikle “siyah altın” olarak adlandırılan ve bir mübadele aracı (para yerine) olarak kullanılan, çok değerli ticaret mallarıydı.

16. yüzyıldan önce, Java, Sunda, Sumatra, Madagaskar, Malezya ve Güneydoğu Asya’nın her yerinde biber yetiştiriliyordu. Bu bölgeler özellikle Çin ile ticaret yapıyor veya biberi yerel olarak kullanıyorlardı. Malabar bölgesindeki limanlar, Hint Okyanusu’nun daha doğusundaki diğer baharatlarla yapılan ticaretin çoğu için bir transfer noktası olarak hizmet etmişlerdir. Hindistan’daki İngiliz egemenliğinin ardından, hemen hemen tüm Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da bulunan karabiberlerin tamamı Malabar bölgesinde işlem görmüştür.

Bugün sofralarımızda yaygın olarak kullanılan bu güzel baharat aynı zamanda ilaç olarak kullanılmıştır. Kabızlık, uykusuzluk, oral apseler, güneş yanığı ve diş ağrıları gibi bazı hastalıkları iyileştirdiğine inanılıyordu. Beşinci yüzyıldan itibaren çeşitli kaynaklar göz problemlerinin tedavisinde de karabiber önerildiğini belgelemektedir. Ancak, etkisi henüz kanıtlanabilmiş değildir.

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Skip to content