Melikşah Siyah Çay 1000 gr

TL210,00

Bu ürünü satın aldığınızda 2100 Çerez Puanları kazanacaksınız.

Stokta

Aynı Gün Kargo
15:00'a kadar vermiş olduğunuz siparişler aynı gün kargolanır.
Her Zaman Taze
Ürünlerimiz daima taze ve titizlikle hazırlanarak gönderilir.
Kategoriler: , Etiketler: , , , ,

Açıklama

Melikşah Siyah Çay 1000 gr

Seylan çayı Sri Lanka siyah çayının özellikle değerli türüdür. Çay tüketicileri tarafından büyük ölçüde altın rengi, zengin ve yoğun tat özellikleriyle beraber hem çay karışımları olarak hem de doğrudan kullanılmaktadır. Sri Lanka dünyanın en büyük çay üreticisi arasında olmakta ve seylan çayını dünyanın en iyi çayı yapmaktadır.
Saf seylan çayı doğal bir ürün olarak, dünyaca ünlü zengin bir aromaya sahiptir. Şeker,bal veya süt  olmadan içildiğinde, çay hiçbir kalori içermektedir ve aynı zamanda vücut sıvılarının dengesinin korunmasında önemli bir bileşen olarak hizmet vermektedir.

 

Seylan (Ceylon) çayı ya da Ceylon Tea nedir?” sorusuna verebileceğimiz en basit yanıt; “eski adı Seylan (Ceylon) olan Sri Lanka’da yetişen çay” şeklinde olacaktır. Hindistan’ın güney kısmında yer alan bir ada ülkesi olan Sri Lanka’ın eşsiz bitki örtüsünde yetişen ve yüksek dağların eteklerinde toplanan bu çay dünyaca meşhurdur.  Goran Tee’nin de çaylarının tamamının üretildiği yer olan Sri Lanka çayın başkenti olarak bilinmektedir ve Goran Tee çaylarının tamamını Seylan çayı oluşturmaktadır. İşte, başta Avrupa olmak üzere dünyanın severek tükettiği Ceylon tea hakkında bilmeniz gerekenler:

Seylan Çayı Diğer Çaylardan Farklı Kılan Özellikler

Kaliteli çay deyince hemen herkesin aklına damak tatlarına göre farklı özellikler gelmektedir. Kimisi çayın kokusuyla kaliteyi bağdaştırır, kimisi tadı, kimisiyse yoğun kıvamı ve aromasına göre çaya bir kalite biçer. Yetiştirilme şekli, iklim koşulları ve harmanlama yöntemleriyle çayda kalite için aradığınız ne varsa Seylan çayında bulabilirsiniz. Seylan çayını Türk çaylarıyla kıyasladığımızda aradaki farklar oldukça belirgindir.

melikşah seylan çayı 500 gramÖncelikli olarak Ceylon çayının yaprakları Türk çaylarına nazaran daha iridir. Bu irilik sayesinde Seylan çayı ya da bir başka ifadeyle Ceylon tee daha hızlı ve yoğun bir şekilde dem tutar. Seylan çayı Türk çaylarına nazaran daha yavaş yetişir. İklim ve coğrafi özellikleri nedeniyle yavaş yetişen Seylan çayı daha yoğun bir kıvama ve lezzete sahiptir.

Seylan çayını diğer siyah çaylardan ayıran bir diğer özellik toplanma şeklindeki farklılıktır. Diğer çayların tamamına yakını bir makas yardımıyla toplanırken Seylan çayı elle toplanan bir çaydır. Bu özelliği Seylan çayının doğallığının ve kalitesinin muhafaza edilmesine imkan tanır. Seylan çayının farklı kılan bir diğer özellik Avrupa Çay Teknik Komitesi (European Tea Technical Committee) tarafından “en az tarım ilacı kalıntısı bulunan çay” olarak kabul edilmesidir. Tescilli bir çay olan Ceylon tee’nin bu özelliği Avrupalıların yıllardır neden Goran Tee tükettiğinin de cevabını bizlere vermektedir.

 

Seylan Çayı Çeşitleri

Çayın nerede üretildiği kalitesini ve lezzetini büyük oranda etkilemektedir. Seylan çayı “camellia sinensis” isimli aynı bitki türünden üretilmesine rağmen, yetiştirildiği bölgelere göre farklı aramolara sahip olabilmektedir. Farklı bölgelerde yetişmesi Seylan çayının üç farklı çeşidinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Seylan çayı özellikle yetiştirildiği yükseklik seviyesine göre üçe ayrılmaktadır:

  1. Alçak bölgelerde yetiştirilen Seylan çayı: Pahatharata
  2. Orta yükseklikteki bölgelerde yetiştirilen Seylan çayı: Medarata
  3. İç kesimlerdeki yüksek alanlarda yetiştirilen Seylan çayı: Udarata

Seylan çayının bu çeşitlerinden en lezzetlisi iç kesimlerdeki yüksek bölgelerde yetiştirilen Seylan çayı yani “Udarata”dır. Bu yazımızda Goran Tee’nin de çaylarının üretildiği yer olan Sri Lanka çayı yani bilinen adıyla Seylan veya Ceylon çayı hakkında bilgi vermeye çalıştık.

 

Seylan Çayı Çeşitleri

Çay konusunda uzmanlaşmış olan Sri Lanka, farklı Seylan Çayı çeşitlerini tüketicilere sunuyor. Bu cesetlerin her biri; farklı hazırlanış biçimleri, faydaları ve aromaları ile dikkat çekiyor.

Siyah Seylan Çayı

Bu çayın çeşitleri arasında en yaygın olarak bilinen ve kullanılan, siyah Seylan Çayı’dır. Bu çay, ülkenin spesiyal lezzetlerinden bir tanesidir. Siyah Sri Lanka Çayı’nın gevrek bir aronasu vardır. Çok ince bir turunçgil lezzeti barındırmaktadır. Siyah Seylan Çayı, özellikle rengi, yoğun tadı ve nefis kokusu ile dikkat çeker. Hem tek başına, hem de çeşitli çay karışımları içerisinde kulanılmaktadır.

Yeşil Seylan Çayı

Sri Lanka’da yetişen en lezzetli çay çeşitlerinden bir tanesi de, yeşil Seylan Çayı’dır. Ülkenin Uva Bölgesi’ndeki İdalgashinna’da yetişmektedir. Daha dolgun bir gövdesi vardır. Keskin, malt, fındıksı bir tada sahiptir. Geleneksel Çin Yeşin Çayı’na tat olarak bezerlik göstermektedir. Asya Çayları’na ilginiz varsa ve bu konuda damak sadınızı geliştirmek istiyorsanız, yeşil Seylan Çayı iyi bir başlangıç olabilir.

Beyaz Seylan Çayı

“Silver Tips” yani “Gümüş Uçlar” olarak da bilinen Beyaz Seylan Çayı, bu ülkenin ürettiği en değerli çay çeşididir. Öteki çay türlerine göre hem fiyat hem de kalite olarak yüksektir. Elle toplanıp sarılır ve güneşte kurutulur. Çok narin bir aroması vardır. İçerisinden incecik cam ve bal tadı alabilirsiniz.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.