Yeni üyelere ilk alışverişte sepette ek %10 İNDİRİM

HURMA

HURMA NEDİR?

Hurma (Latincesi: Phoenix dactylifera), palmiyegiller (Latincesi: Arecaceae) ailesinden yapraklı bir palmiye türüdür. Hurma, palmiyeler gibi ılıman, tropikal ve çöl ikliminin görüldüğü ortamlarda yetişmektedir. Kazık kök ve saçak kök yapısına sahiptir. Hurma ve ağacı genellikle kahverengindedir. Hurmanın birçok çeşidi vardır. Medine hurması, Amber hurması, Mejdul hurması, İran hurması, Kudüs hurması en bilindik hurmalardandır.

HURMANIN FAYDALARI

-Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Uzmanlar tarafından dile getirilen bilgilere göre, hurma bağışıklık sistemini harekete geçirir. Hurmada bulunan fenolik bileşikler ve vitaminler sayesinde bağışıklık sistemine olumlu etkisi vardır.

Yüksek lif içerir: Hurma yüksek oranda lif içerir. 100 gram hurma, bir insanın günlük lif ihtiyacının yüzde 30’unu karşılar. Hurma, lif içeriği sayesinde hazmı kolaylaştırır.

Antioksidan deposudur: Hurma, antioksidan deposudur. Antioksidanlar, vücudu zararlı maddelerden temizleyerek birçok hastalığa karşı direnç oluşturur. Hurmanın diğer meyvelerden farklı olarak, bekledikçe antioksidan oranı artar.

Beyin sağlığı: Hurma, beyin sağlığını koruyucu etki gösterir. Beta-karoten içeren hurma, bu bileşen sayesinde hafıza kaybını önlemeye yardım eder.

Tatlı krizlerine çözüm

Vücudun gerekli olan sağlıklı şeker isteğini rahatlıkla hurmadan alabiliriz. Tatlıya çoğu kişinin zaafı bulunmakta. Rafine şeker vücutta kan şekerini aniden yükselterek birçok rahatsızlığın temelini oluşturur. Kendine özgü aroması ve yüksek tatlılık oranı ile sağlıklı şekilde tatlı ihtiyacınızı karşılar. Hurma ile sağlıklı ve lezzetli tatlılar yapabilirsiniz.

Şeker seviyesini dengeler: Hurmanın karbonhidrat seviyesi yüksek olmasına rağmen glisemik indeksi düşüktür. Suyla beraber tüketildiğinde şeker seviyesini dengeleyici etki gösterir.

Göz sağlığı: Düzenli hurma tüketimi göz sağlığını koruyucu etki gösterir. A vitaminine ihtiyaç duyan gözler, hurmadan bu takviye alabilirler.

Cilt sağlığı: Besleyici özellikleri ve antioksidan seviyesi ile cildin sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlayan hurma, cilt yüzeyindeki tahrişleri giderir.

HURMA
HURMA

Hurma çeşitleri ve isimleri

Genellikle sadece Ramazan sofralarında ve hac-umre ziyaretleri sonrasında tatmaya alışık olduğumuz hurmanın aslında onlarca çeşidi bulunmakta. Mebrum, Medjul, Acve, Sugai, Safavi, Berni, Hudri, Amber ve Sukkeri yaş hurma en çok bilinen türlerdendir. İşte farklı kategorilerde hurma çeşitleri ve isimleri;

. Ülkemizde en çok tercih edilen ve hurma denince akla gelen Medine Hurmaları,
. Mucizeye konu olan Acve Hurmaları,
. Hamile, lohusa ve bebeklere faydaları ve çok özel tadlarıyla Yaş-Taze Hurmalar,
. Sevdiklerinize sunabileceğiniz orjinal kutularında Hediyelik Hurmalar,
. Çikolatalı ve Bademli çeşitleriyle Spesiyal Hurmalar,
. Hurma kullanılarak elde edilen özel Hurma Mamülleri ve
. Hac-Umre ziyaretçilerine özel İndirimli olarak satışa sunulan Toptan Hurma‘dan oluşmaktadır.

sugai hurma
sugai hurma

Hurma çeşitleri ve fiyatları

Her yıl elde edilen mahsül, meydana gelen talep, ürünün menşei ve kalitesi gibi çok parametreye bağlıdır. Acve cinsi kısıtlı bir bölgede yetişmesi ve yüksek talep nedeniyle genellikle en pahalı türdür. Daha sonra medjul cinsleri ve diğer Medine hurma çeşitleri gelir. Yaş hurmanın muhafazası ve taşınması güçtür. Bu nedenle kısıtlı miktarda ve genellikle sonbahar aylarında ithal edilir. İran, Tunus, Cezayir hurmaları en ucuz türler olarak bilinir.

Hurma Kalori

MeyveBesin DeğerleriHurmaKaynaklar şunları içerir: USDA

Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 281
Toplam yağ 0,4 g
Doymuş Yağ 0 g
Çoklu Doymamış Yağ 0 g
Tekli Doymamış Yağ 0 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 2 mg
Potasyum 656 mg
Karbonhidrat 75 g
Diyet Lifi 8 g
Şeker 63 g
Protein 2,5 g
A Vitamini10 IUC Vitamini0,4 mg
Kalsiyum39 mgDemir1 mg
D Vitamini0 IUB6 Vitamini0,2 mg
Kobalamin0 µgMagnezyum43 mg