Kakule

1.500,00

Bu ürünü satın aldığınızda 10000 Çerez Puanları kazanacaksınız.

Stokta

KAKULE

 

Kakule 500 Gr.

Kakule Hindistan başta olmak üzere Nepal, Malezya gibi ülkelerde yaygın olarak yetişen kakule, büyük yaprakları olan ve 3-4 metreye kadar uzayabilen uzun yıllar yaşayan bir bitkidir. Meyveleri ise 1-2 mm uzunluğunda, kirli beyaz veya sarıya çalan yeşil renktedir. Meyvelerin kurutulması sonrasında elde edilen tohumlarından ise egzotik bir baharat olarak tanıdığımız kakule yapılır.

Kakule tohumları sağlığa olan faydaları dışında yemeklere, kahve ve çaylara aroma ve tat vermek için de kullanılır. Siz de kakuleyi özellikle balık ve baklagil yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca sütlü tatlılar, muhallebiler ve hoşaflar içinde kakule tohumlarını tercih edebilirsiniz. Diğer çayı yapılabilen bitkilerle karıştırıp kakule çayı da hazırlayabilirsiniz.

 

 

Şimdi gelin mineraller bakımından çok zengin olan kakulenin faydaları nelerdir birlikte inceleyelim:

  • Kakule bol miktarda potasyum, demir ve kalsiyum içerir.
  • Yapısındaki potasyum sayesinde kalp atış hızının ve kan basıncının kontrol altına alınmasına destek olur.
  • Akciğerler içindeki kan dolaşımını artıran kakule; astım, öksürük ve soğuk algınlığı gibi solunum problemleri semptomlarının hafifletilmesine destek olur.
  • İçerdiği fosfor sayesinde mide asidini düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır.
  • Yükselen kan şekerini dengelemek için önerilen doğal yöntemlerden birisi de manganez içeren besinler tüketmektir. Kakule de yüksek oranda manganez içerdiği için, düzenli olarak tüketildiğinde kan şekerinin doğal olarak dengelenmesine fayda sağlar.
  • Antibakteriyel özellikte olduğu için ağız içinde kokuya sebep olan bakteri oluşumunun önlenmesine katkıda  bulunması da kakule bitkisinin faydaları arasındadır.
  • İçeriğindeki A vitamini, C vitamini, sodyum, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve çinko sayesinde iyi bir vitamin ve mineral takviyesidir.
  • Kakule çayı, yüksek antioksidan içeriği sayesinde vücudu zararlı toksinlerden arındırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahiptir.
Kakule
Kakule

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Skip to content