Polen 100 gr.

TL50,00

Bu ürünü satın aldığınızda 500 Çerez Puanları kazanacaksınız.

Stokta

Aynı Gün Kargo
15:00'a kadar vermiş olduğunuz siparişler aynı gün kargolanır.
Her Zaman Taze
Ürünlerimiz daima taze ve titizlikle hazırlanarak gönderilir.
Kategoriler: Etiketler: , , , , , , ,

Açıklama

POLEN 100 Gr.

polen
polen

Polen, çiçekli bitkilerin erkek organlarında meydana gelen üreme üniteleridir. Polenler arılar tarafından bitkilerden toplanırken genellikle bir miktar tükürük ile yapışkanlık kazandırılır ve pelet (topak) halini alması sağlanır. Oluşan bu yeni ürüne arı poleni adı verilmektedir. Arı poleni, bal arılarının larva sonrası yavru yetiştirmesinde ve gençlik dönemlerinde dokularının, kaslarının, salgı bezlerinin ve diğer organlarının yeterince gelişmesi için gerekli olan protein, lipit, sterol, vitamin ve minareleri sağlayan en önemli besin maddesidir.Polenle beslenen arıların ürettiği arı sütü ile ömrü boyunca beslenen kraliçe arının beş veya altı yıl yaşadığı, diğer arılarınsa sadece larva döneminde arı sütü ile beslendikleri ve birkaç hafta yaşadıkları bildirilmiştir. Çiçek poleni ve arı salgılarının bir karışımı olan arı poleninin insanlar tarafından yüzyıllardır gıda olarak tüketildikleri bilinmektedir. Bu anlamda Babillerin kutsal kitabında, diğer dini kitaplarda ve Çin yapıtlarında bu konuya dair bilgiler bulunmaktadır. Gıda olarak kullanılan polenler arıcılar tarafından kovanların ön kısmına ilave edilen polen tuzakları ile toplanmaktadır. Bu polenler arıcılar tarafından kurutularak veya dondurularak muhafaza edilmektedir. Polenin kimyasal kompozisyonu üretildiği bölgeye ve bitkisel kaynağa bağlı olarak değişim göstermekle birlikte genel olarak % 25-30 protein, % 30-55 karbonhidrat, % 1-20 yağ asitleri ve steroller gibi lipitler, vitamin (Vitamin A, K ve B12 hariç) ve minerallerden oluşmaktadır. Bunun yanında polen numuneleri üzerinde yapılan çalışmalarda fenolik içeriği ve antioksidatif etkisi üzerinde durulmuştur. Polen ekstraklarının yapısında bulunan fenolik asitler ve flavonoidlerin, potansiyel antioksidan olarak, süperoksit anyonları ve lipid peroksit radikallerini temizledikleri ve serbest radikaller ile ilişkili olaylarda hidrojenasyon veya kompleks yapılar oluşturarak okside edici ajanları stabilize edebildikleri gösterilmiştir.

Arı poleni nedir?

Şahane görüntüsüyle baktığınızda dahi mutlu eden arı polenleri nedir, ne değildir önce onlara göz atarak başlayalım. Bildiğiniz üzere arılar çiçeklerden çiçeklere polenler taşıyarak hem bal üretimine hem de o çiçeklerin çoğalmasına katkı sağlıyor. Çiçeklerden polen taşıdıkları süreç içerisinde arıların kanatlarına onlarca besin yapışıyor ve onlar bu besinleri arı polenine dönüştürerek kendilerinin de tüketebileceği bir besin kaynağı oluşturuyorlar.

İşte bal arılarınca oluşturulan besin kaynağına ”arı poleni” deniliyor. Genel olarak sarı renkli halleri görülse ve satılsa da aslında mor, siyah, kırmızı gibi farklı renklere de sahip olabiliyor.

Osmanlı’nın da bilinen ilk gıda takviyelerinden biri olarak tüketilmiş. Bir insanın besin değeri anlamında ihtiyacı olan birçok şey arı polenin içerisinde saklı.

Arı poleni nasıl elde edilir?

Yukarıda da kısaca anlattığımız gibi arılar çiçeklerden polen taşırken ve kovanlarına geri dönerken kanatlarında onlarca besini de beraberinde getirirler. Bu besinlerle kovanlara giriş yaparlarken kurulan polen tuzakları sayesinde onlara herhangi bir zarar verilmeden bu polenler toplanır. Bu tuzaklar genellikle kovanın girişinde altında tepsi olan tuzaklar şeklindedir. Altındaki tepsiye dökülen polenler, toplanıp, biriktirilip kovandan alınır. Kurutma işleminden geçirilirek tüketilebilecek kıvama getirilir.

Arı poleninin faydaları

Gelelim bu minicik arı polenlerinin şahane faydalarına… Polenin içerisinde insan vücudu için mühim A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H ve P vitaminleri, enzim, doğal horman ve 22 çeşit amino asit bulunuyor. Bunların dışında;

 

 • Arı poleni enerjinizin yükselmesine yardımcı olur. Özellikle yorgun ve halsiz hissettiğiniz süreçlerde bu hislerin en aza inmesini sağlar ve hayat kalitenizi artırmanıza destektir.
 • İçerisindeki amino asitler sayesinde cildinizin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.
 • Bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasını sağlar. Çabuk hastalığa yakalanan kişilerin daha kuvvetli olmasına özellikle yardımcı olur.
 • Sedef hastalığı, egzama, mantar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Cilde faydalıdır.
 • Kan dolaşımını düzenleyerek kalp ve damar hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
 • Akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur, üst solunum yolları hastalıklarının da tedavisinde kullanılır.
 • Kan şekerinin ve iştahın dengelenmesinde önemli rol oynar.
 • İçerisinde doğal hormon bulunması sebebiyle kısırlık tedavisinde kullanılır.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Kansızlık tedavisinde de düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde büyük fayda sağlar.
 • Anne sütünün miktarını ve kalitesini arttırır, bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimine katkı sağlar.

Arı poleni nasıl tüketilir?

Arı polenlerini yoğurdunuzun içerisine ilave ederek kullanabileceğiniz gibi, bol meyveli, yulaflı, bitkisel ya da normal sütlü hazırlayacağınız smoothie, smoothie bowl gibi gibi şeylerin içerisine ya da üzerine ilave ederek kullanabilirsiniz. Bunların yanında gün içerisinde bir uzmanın belirlediği miktarda ve saatlerde arı polenlerini doğrudan da tüketebilirsiniz. Ilık süt ve balla tatlandırarak ya da suyla birlikte de yemek mümkün.

Arı poleni nerede bulunur? Taze olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Arı polenlerini aktarlarda ya da arı poleni satan internet sitelerinde bulabileceğiniz gibi eğer imkanınız varsa bal üreticilerinden de temin edebilirsiniz. Ağzınıza attığınızda polenler çok çabuk dağılıyorsa polenleriniz taze demektir. Sertse taze ve çok da kaliteli olmayan bir polendir. Polenlerinizi tüketmeden önce alerjinizin olup olmadığından emin olun ve bir uzmana mutlaka danışın.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.