Zerrin Mehr Basmati Pirinç

700,00

Bu ürünü satın aldığınızda 7000 Çerez Puanları kazanacaksınız.

Stokta

Zerrin Mehr Basmati Pirinç
Zerrin Mehr Basmati Pirinç

 

Orijinal Zarrin Mehr 1121 Hint Pirinci Zerrin Basmati Pirinç 10 Kg

 
Zarrin Mehr 1121 Uzun Taneli Zerrin Pirinç Beyaz Basmati Pirinci
 
 

MENŞEİ :HİNDİSTAN

Basmati Pirinç Nedir? Besin Değeri ve Faydaları Nelerdir?

Himalaya Dağları’nın karlı suları ile beslenen bir pirinç türü olan basmati pirinci, bilinen pirinç türlerinden daha uzun ve daha büyüktür. Yarı mat, yarı saydam bir rengi bulunan pirinç kendinden aromalı pirinç türleri arasında yer alır . Zaten basmati kelimesi de Sanskritçede “parfüm, parfümlü” anlamlarına gelir. Kendi vatanında bile çok özel bir toprakta, çok özel şartlar isteyen basmati pirincinin prinçlerin prensi adını almasının sebebi budur.

Ender bulunan bir pirinç türüdür. Bu yüzden uzun yıllar boyunca Güneydoğu Asya bölgesinde sadece soyluların sofrasını süslemiştir. Düşük nişasta oranına sahip olması nedeniyle tane tane pişer, pişerken de muhteşem aromasıyla mest eder.

Özel iklim şartları istediği için bu pirinç türünü Türkiye’de yetiştirmek maalesef mümkün değildir. Basmati pirinç bol suyu bulunan ılıman iklim bölgelerinde yetişir. Yetiştiği coğrafyanın iklim şartlarına göre Mayıs ile Temmuz ayları arasında ekilen basmati pirincinin hasadı Kasım ile Ocak ayları arasında yapılır.

Basmati Pirinç Nedir?

Basmati pirinç, başka bir pirinç türü olan yasemin pirincini andırmakla beraber daha hafif bir rayihaya sahiptir. Basmati pirinç glisemik indeks bakımından oldukça düşük rakamlara sahip olan bir pirinç türüdür. Bu yüzden özellikle diyet listelerine eklenir.

Pişmeden önce sarımtırak renge sahiptir, piştikten sonra beyaz olur. Pişerken kendi boyutunun iki katı kadar uzayabilen tek pirinç türü olarak da bilinir. Yetişirken istediği bol suyu pişerken de ister. Bu yüzden normal pirinçlerle pilav yaparken kullanılan su miktarından daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bol suyla pişmesine rağmen bile piştikten sonra tane tane kalır.

Sadece belirli bir bölgede yetişebilen monokültür bitkisi olması; özel hava, su ve toprak şartları araması yüzünden oldukça şımarık bir pirinç olduğu söylenir. Kuzey Hindistan’a özgü bir pirinç türü olduğundan neredeyse kendini bulunmaz Hint kumaşı sanır!

Basmati Pirinç Besin Değerleri Nedir?

Himalayalardan akan bol mineralli ve vitaminli suların beslediği topraklarda yetiştiği için basmati pirinç içerik bakımından oldukça zengindir ve ideal besin değerlerine sahiptir. 100 gram pişmemiş basmati pirincinde 364 kalori, %0,40 ham selüloz, 6,4 gram protein, 23 mg sodyum, 78,89 gram karbonhidrat, 115 mg potasyum, 1,29 gram yağ, 28 mg kalsiyum, 42,9 mg demir ve 78,49 mg nişasta bulunur. Ayrıca beyaz pirince göre beş kat daha fazla E vitamini, iki kat daha fazla besin lifi ve üç kat daha fazla magnezyum içeren bu pirinç türü pişirildiğinde besin değerlerini muhafaza eder.

Şeker oranı en düşük seviyede olan pirinç türüdür. Besin değerleri dikkate alındığında sağlıklı kilo alıp vermek isteyenlerin tüketmesi gereken bir pirinçtir. Aynı zamanda düzenli spor yapanların ve profesyonel sporcuların yemek listesinde mutlaka bulunması gerekir. Vücutta hızlı bir şekilde enerji üretilmesini ve uzun süreli enerji sağlaması nedeniyle performansa dayalı spor aktiviteleri öncesinde rahatlıkla tüketilebilir .

Basmati Pirincin Faydaları Nelerdir?

· Basmati pirinci gluten içermez. Bu yüzden diğer pirinç türlerine göre hem daha sağlıklıdır hem de alerjen etkisi bulunmaz. Çölyak hastaları ve gluten intoleransı bulunanlar tüketebilir.

· Düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekerinin dengede tutulmasını sağlar.

· Yine glisemik indeksinin düşük olmasıyla daha uzun süre tokluk hissi sağlar.

· Böbrek taşı oluşumunu önler.

· Basit karbonhidratlar yerine daha sağlıklı olan kompleks karbonhidratlardan oluştuğu için vücuda daha hızlı ve uzun süreli enerji sağlar. Bu yüzden sporcu beslenmesinde tercih edilir.

· İçeriğindeki magnezyum ve demir mineralleri kalp sağlığının korunmasını sağlar.

· Nişasta oranının çok düşük olması sebebiyle diğer pirinç türlerine göre çok daha çabuk sindirilir. Bu yüzden hazmı kolaylaştırır, bağırsakların hızlı çalışmasında ve korunmasında etkilidir

Zerrin Mehr Basmati Pirinç

Basmati Pirinç Fiyatı

Basmati pirinci uluslararası ünü olan ender pirinç türleri arasında yer almakla beraber yetişme alanı oldukça sınırlıdır. Bu da pirincin üretim miktarını olumsuz etkiler. Üretim miktarının düşmesi doğal olarak fiyatların yükselmesine sebep olur. Ülkemize dolar ile ithal edilmesi nedeniyle fiyatı dolar kuruna endekslidir.

Basmati Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

Bu lezzetli mi lezzetli, sağlıklı mı sağlıklı pirinç ile yapılan pek çok tarif bulunur. Tabii ki bu tariflerin başında sofraların baş tacı olan pirinç pilavı yer alır.Basmati pirinç ile pilav yaparken diğer pirinçlere oranla daha fazla suya ihtiyaç duyduğu, kendi boyutunun en az iki katı kadar uzayabildiği unutulmamalı ve tariflerde mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Birçok baharatla uyum sağlar ve bu da yemeklerin lezzet çeşitliliğini artırır. Merak edenler için basmati pirinci ile yapılan muhteşem lezzetlere bir bakalım.

basmatipilavı
basmatipilavı
Ağırlık 1 kg

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Skip to content