Bal

Karaçoban Süzme Bal 1Kg

300,00

Bu ürünü satın aldığınızda 3000 Çerez Puanları kazanacaksınız.

Stokta

Karaçoban Süzme Bal 1Kg

BAL

Bal, arılar ve bazı ilgili böcekler tarafından yapılan tatlı, yapışkan bir gıda maddesidir. Arılar, bitkilerin şekerli salgılarından (çiçek nektarı) veya diğer böceklerin salgılarından (bal özü gibi), yetersizlik, enzimatik aktivite ve su buharlaşması yoluyla bal üretir. Arılar, bal peteği adı verilen balmumu yapılarında depolar.  Bal arıları (Apis cinsi) tarafından üretilen bal çeşitliliği, dünya çapında ticari üretimi ve insan tüketimi nedeniyle en iyi bilinenidir. Bal, yabani arı kolonilerinden veya evcil arıların kovanlarından, arıcılık veya arıcılık olarak bilinen bir uygulamadan toplanır.

Bal, tatlılığını monosakkaritler fruktoz ve glikozdan alır ve sükroz (sofra şekeri) ile aynı göreceli tatlılığa sahiptir.  Pişirme için çekici kimyasal özelliklere ve tatlandırıcı olarak kullanıldığında belirgin bir tada sahiptir.  Çoğu mikroorganizma balda büyümez, bu nedenle kapalı bal binlerce yıl sonra bile bozulmaz.

Bir çorba kaşığı (15 ml) bal 46 kalori (kcal) enerji sağlar.Fazla miktarda alınmadığında bal güvenli kabul edilir.

Bal kullanımı ve üretimi, eski bir etkinlik olarak uzun ve çeşitli bir tarihe sahiptir.

 

Çiçek Balın Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Eski zamanlardan beri, bal hem gıda hem de ilaç olarak kullanılmaktadır.

Yararlı bitki bileşiklerinde çok yüksektir ve çeşitli sağlık yararları sunar. Bal,% 100 boş kalorili rafine şeker yerine kullanıldığında özellikle sağlıklıdır.

İşte Çiçek balının en iyi 10 sağlık faydası.

 

 

Bal, bal arıları tarafından yapılan tatlı, kalın bir sıvıdır.

Arılar, şekerleri – özellikle şeker açısından zengin çiçek nektarını – çevrelerinden toplarlar.

Arı kovanına girdikten sonra, nektarı tekrar tekrar tüketir, sindirir ve pişirir.

Nihai ürün, arılar için depolanmış gıda görevi gören bir sıvı olan baldır. Koku, renk ve tat, ziyaret edilen çiçek türlerine bağlıdır.

Besin olarak, 1 yemek kaşığı bal (21 gram), fruktoz , glikoz, maltoz ve sükroz dahil 64 kalori ve 17 gram şeker içerir .

1 Neredeyse hiç lif, yağ veya protein içermez.

Ayrıca çeşitli vitamin ve minerallerin eser miktarda – RDI’nın% 1’inden az – içerir, ancak günlük gereksinimlerinizi karşılamak için çok kilo yemeniz gerekir.

Balın parladığı yer, biyoaktif bitki bileşikleri ve antioksidanlar içeriğindedir. Bu bileşiklerde daha koyu tipler daha hafif tiplerden daha yüksek olma eğilimindedir

ÖZET
Bal, bal arıları tarafından yapılan kalın, tatlı bir sıvıdır. Vitamin ve mineral bakımından düşüktür, ancak bazı bitki bileşiklerinde yüksek olabilir.

2. Yüksek Kaliteli Bal Antioksidanlar Zengin

Yüksek kaliteli bal birçok önemli antioksidan içerir . Bunlar organik asitleri ve flavonoidler (5 Güvenilir Kaynak).

Bilim adamları, bu bileşiklerin kombinasyonunun balı antioksidan gücünü verdiğine inanıyor (5 Güvenilir Kaynak).

İlginçtir, iki çalışma karabuğday balı kanınızın antioksidan değerini arttırdığını göstermiştir.6 Güvenilir Kaynak, 7 Güvenilir Kaynak).

Antioksidanlar, kalp krizi, felç ve bazı kanser türlerinin riskini azaltmıştır. Ayrıca göz sağlığını da destekleyebilirler (8 Güvenilir Kaynak).

ÖZET
Bal, flavonoidler gibi fenolik bileşikler dahil olmak üzere bir dizi antioksidan içerir.

3. Bal, Şeker Hastaları İçin Şekerden Daha Az Kötü
Bal ve diyabet ile ilgili kanıtlar karışıktır.

Bir yandan, tip 2 diyabetli kişilerde yaygın olan kalp hastalığı için çeşitli risk faktörlerini azaltabilir.

Örneğin, “iyi” HDL kolesterolü yükseltirken “kötü” LDL kolesterol, trigliseritler ve inflamasyonu azaltabilir (9 Güvenilir Kaynak, 10 Güvenilir Kaynak, 11 Güvenilir Kaynak).

Bununla birlikte, bazı çalışmalar, rafine şeker kadar değil, kan şekeri seviyelerini de artırabildiğini bulmuştur (10 Güvenilir Kaynak).

Bal, diyabetli insanlar için rafine şekerden biraz daha iyi olsa da, yine de dikkatle tüketilmelidir.

Aslında, diyabetli insanlar tüm yüksek karbonhidratlı yiyecekleri en aza indirerek en iyisini yapabilirler (12 Güvenilir Kaynak).

Bazı bal türlerinin düz şurupla karıştırılabileceğini de unutmayın. Bal katkısı çoğu ülkede yasa dışı olmasına rağmen, yaygın bir sorun olmaya devam etmektedir (13 Güvenilir Kaynak).

ÖZET
Bazı çalışmalar, balın diyabetli kişilerde kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte, kan şekeri seviyelerini yükseltir – bu nedenle diyabetli insanlar için sağlıklı kabul edilemez.

4. İçindeki Antioksidanlar Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Kan basıncı kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür ve bal bunu düşürmeye yardımcı olabilir.

Bunun nedeni, düşük kan basıncına bağlı antioksidan bileşikler içermesidir (14 Güvenilir Kaynak).

Hem sıçanlarda hem de insanlarda yapılan çalışmalar, bal tüketiminden kaynaklanan kan basıncında mütevazı bir düşüş gösterdi.15 Güvenilir Kaynak, 16 Güvenilir Kaynak).

ÖZET
Bal yemek, kalp rahatsızlığı için önemli bir risk faktörü olan kan basıncında hafif bir azalmaya yol açabilir.

5. Bal Ayrıca Kolesterolün Geliştirilmesine Yardımcı Olur

Yüksek LDL kolesterol seviyeleri kalp hastalığı için güçlü bir risk faktörüdür.

Bu tip kolesterol, aterosklerozda, arterlerinizde kalp krizi ve felçlere yol açabilen yağlı birikimde önemli bir rol oynar.

İlginçtir, birkaç çalışma balın kolesterol seviyenizi artırabileceğini göstermektedir.

Toplam ve “kötü” LDL kolesterolü azaltırken “iyi” HDL kolesterolü önemli ölçüde artırır (9 Güvenilir Kaynak, 10 Güvenilir Kaynak, 11 Güvenilir Kaynak, 17 Güvenilir Kaynak).

Örneğin, 55 hastada yapılan bir çalışmada, bal, sofra şekeriyle karşılaştırılmış ve balın LDL’de% 5,8 azalmaya ve HDL kolesterolünde% 3,3 artışa neden olduğu bulunmuştur. Ayrıca % 1,3’lük mütevazı kilo kaybına yol açtı (18 Güvenilir Kaynak).

ÖZET
Balın kolesterol düzeyleri üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülmektedir. “İyi” HDL kolesterolü yükseltirken toplamda ve “kötü” LDL kolesterolünde mütevazı bir azalmaya yol açar.

6. Bal Trigliseritleri Düşürebilir

Yüksek kan trigliseritleri kalp hastalığı için başka bir risk faktörüdür.

Ayrıca tip 2 diyabetin önemli bir itici gücü olan insülin direnci ile de ilişkilidir.

Trigliserit seviyeleri, şeker ve rafine karbonhidrat bakımından zengin bir diyette artış eğilimindedir .

İlginç bir şekilde, çoklu çalışmalar düzenli bal tüketimini, özellikle şekerin yerini almak için kullanıldığında, daha düşük trigliserit seviyeleri ile ilişkilendirmiştir.9 Güvenilir Kaynak, 10 Güvenilir Kaynak, 11 Güvenilir Kaynak, 17 Güvenilir Kaynak).

Örneğin, bal ve şekeri karşılaştıran bir çalışmada , bal grubunda % 11–19 daha düşük trigliserit seviyeleri bulunmuştur (18 Güvenilir Kaynak).

ÖZET
Yüksek trigliseritler kalp hastalığı ve tip 2 diyabet için bir risk faktörüdür. Birçok çalışma, balın, özellikle şeker yerine geçen olarak kullanıldığında trigliserit seviyelerini düşürebildiğini göstermektedir.

 

7. İçindeki Antioksidanlar Kalp Sağlığı Üzerindeki Diğer Yararlı Etkilerle Bağlantılıdır

Yine, bal zengin bir fenol kaynağı ve diğer antioksidan bileşiklerdir. Bunların çoğu azalmış kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır (8 Güvenilir Kaynak).

Kalbinizdeki arterlerin genişlemesine yardımcı olarak kalbinize kan akışını artırabilirler. Ayrıca kalp krizi ve felçlere neden olabilecek kan pıhtısı oluşumunu önlemeye yardımcı olabilirler.

Ayrıca, sıçanlarda yapılan bir çalışma, balın kalbi oksidatif stresden koruduğunu gösterdi (19 Güvenilir Kaynak).

Hepsi, bal ve kalp sağlığı ile ilgili uzun süreli bir insan çalışması olmadığını söyledi . Bu sonuçları bir tuz tanesi ile alın.

ÖZET
Baldaki antioksidanlar, kalbinize artan kan akışı ve azalmış kan pıhtısı oluşumu riski de dahil olmak üzere kalp sağlığı üzerindeki yararlı etkilere bağlanmıştır.

8. Bal Yanık ve Yara İyileşmesini Destekler

Topikal bal tedavisi, eski Mısır’dan beri yaraları ve yanıkları iyileştirmek için kullanılmıştır ve bugün hala yaygındır.

Bal ve yara bakımı üzerine yapılan 26 çalışmanın gözden geçirilmesi, balın ameliyattan sonra enfekte olmuş kısmi kalınlıkta yanıkları ve yaraları iyileştirmede en etkili olduğunu bulmuştur (20 Güvenilir Kaynak).

Bal ayrıca, ampütasyona yol açabilecek ciddi komplikasyonlar olan diyabetik ayak ülserleri için etkili bir tedavidir (21 Güvenilir Kaynak, 22 Güvenilir Kaynak).

Bir çalışma, yara tedavisi olarak balla% 43.3 başarı oranı bildirmiştir. Başka bir çalışmada, topikal bal hastaların diyabetik ülserlerinin% 97’sini iyileştirdi.

Araştırmacılar, balın iyileştirici güçlerinin antibakteriyel ve antienflamatuar etkilerinin yanı sıra çevredeki dokuyu besleme yeteneğinden geldiğine inanıyor.

Dahası, sedef hastalığı ve herpes lezyonları dahil olmak üzere diğer cilt durumlarının tedavisinde yardımcı olabilir

Manuka balı , yanık yaralarının tedavisinde özellikle etkili kabul edilir (28 Güvenilir Kaynak).

ÖZET
Cilde uygulandığında, bal yanıklar, yaralar ve diğer birçok cilt rahatsızlığı için etkili bir tedavi planının parçası olabilir. Diyabetik ayak ülserleri için özellikle etkilidir.

9. Bal Çocuklarda Öksürükleri Bastırmaya Yardımcı Olabilir

Öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklar için yaygın bir sorundur.

Bu enfeksiyonlar hem çocuklar hem de ebeveynler için uyku ve yaşam kalitesini etkileyebilir.

Bununla birlikte, öksürük için ana akım ilaçlar her zaman etkili değildir ve yan etkileri olabilir. İlginçtir, bal daha iyi bir seçim olabilir ve kanıtlar çok etkili olduğunu gösterir.

Bir çalışma, balın iki yaygın öksürük ilacından daha iyi çalıştığını buldu.

Başka bir çalışma, öksürük semptomlarını azalttığını ve uykuyu öksürük ilacından daha fazla geliştirdiğini buldu.

Bununla birlikte, botulizm riski nedeniyle bir yaşın altındaki çocuklara bal asla verilmemelidir.

ÖZET
Bir yaşın üzerindeki çocuklar için bal, doğal ve güvenli bir öksürük baskılayıcı olarak işlev görebilir. Bazı çalışmalar, öksürük ilacından daha etkili olduğunu göstermektedir.

10. Lezzetli, Ama Kalori ve Şeker Halen Yüksek

Bal şekere lezzetli ve sağlıklı bir alternatiftir .

Yüksek kaliteli bir marka seçtiğinizden emin olun, çünkü bazı düşük kaliteli olanlar şurup ile karıştırılabilir.

Balın kalorisi ve şekeri hala yüksek olduğu için sadece ılımlı olarak tüketilmesi gerektiğini unutmayın.

Balın yararları en sağlıklı, başka bir sağlıksız tatlandırıcıyı değiştirirken belirgindir.

Ham Bal Hakkında Her Şey: Düzenli Baldan Ne Kadar Farklıdır?
Bal, bal arıları tarafından yapılan kalın, tatlı bir şuruptur.

Sağlıklı bitki bileşikleri ile yüklüdür ve çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır.

Bununla birlikte, hangi tür balın (ham veya düzenli) en sağlıklı olduğu konusunda tartışmalar vardır.

Bazı insanlar ham bal çeşitlerinin optimal sağlık için daha iyi olduğuna inanırken, diğerleri arasında iki fark olmadığını iddia ediyor.

Ham Bal Nedir?

 

Ham bal en iyi “arı kovanında olduğu gibi” bal olarak tanımlanır.

Balın kovanın peteklerinden çıkarılması ve balın balmumu ve ölü arılar gibi yabancı maddelerden ayrılması için bir ağ veya naylon kumaş üzerine dökülmesi ile yapılır.

Süzüldükten sonra çiğ bal şişelenir ve keyfini çıkarmaya hazırdır.

Diğer taraftan, düzenli bal üretimi, pastörizasyon ve filtrasyon gibi, şişelenmeden önce birkaç adım daha içerir.

Pastörizasyon, balda bulunan mayayı yüksek ısı uygulayarak yok eden bir işlemdir. Bu raf ömrünü uzatmaya yardımcı olur ve daha pürüzsüz hale getirir.

Ayrıca, filtrasyon, artıklar ve hava kabarcıkları gibi kirleri de giderir, böylece bal daha uzun süre berrak bir sıvı olarak kalır. Bu birçok tüketici için estetik olarak çekici.

Bazı ticari ballar ayrıca ultrafiltrasyon ile işlenir. Bu işlem daha şeffaf ve pürüzsüz hale getirmek için daha da arındırır, ancak polen, enzimler ve antioksidanlar gibi yararlı besinleri de kaldırabilir.

Dahası, bazı üreticiler maliyetleri düşürmek için balı şeker veya tatlandırıcılar ekleyebilir .

ÖZET
Ham bal en iyi bal olarak “arı kovanında olduğu gibi” tanımlanır. Arı kovanından çıkarılır, süzülür ve ticari işleme yöntemlerini atlayarak doğrudan şişeye dökülür.

Ham ve Düzenli Bal Arasındaki Temel Farklılıklar Nelerdir?

Ham ve düzenli bal oldukça farklı işlenir.

Bu, ikisi arasında, özellikle kalitede, çeşitli ayrımlara yol açabilir.

İşte çiğ ve düzenli bal arasındaki ana farklar.

Çiğ Bal Daha Besleyicidir
Ham bal, çok çeşitli besinler içerir.

Yaklaşık 22 amino asit, 31 farklı mineral ve çok çeşitli vitamin ve enzimlere sahiptir. Bununla birlikte, besinler sadece eser miktarlarda bulunur (5 Güvenilir Kaynak, 6 Güvenilir Kaynak, 7 ).

Çiğ bal hakkında en etkileyici olan, yaklaşık 30 çeşit biyoaktif bitki bileşiği içermesidir. Bunlara polifenoller denir ve antioksidanlar olarak işlev görürler.

Birçok çalışma, bu antioksidanları, azalmış iltihaplanma ve daha düşük kalp hastalığı ve belirli kanserler dahil olmak üzere etkileyici sağlık yararlarıyla ilişkilendirmiştir .

Tersine, ticari ballar, işleme yöntemleri nedeniyle daha az antioksidan içerebilir.

Örneğin, bir çalışma, yerel bir pazardan çiğ ve işlenmiş baldaki antioksidanları karşılaştırdı. Ham balın işlenmiş çeşitten 4.3 kat daha fazla antioksidan içerdiğini bulmuşlardır.

İlginç bir şekilde, ABD merkezli Ulusal Bal Kurulu tarafından yapılan resmi olmayan bir çalışma , minimal işlenmiş balın çiğ balla benzer antioksidan ve mineral seviyeleri içerdiğini buldu.

Ancak, bu iki türü karşılaştıran çok az çalışma vardır. Bu alanda daha fazla araştırma, işlemin baldaki antioksidanlar üzerindeki etkisine ışık tutmaya yardımcı olabilir.

En Düzenli Bal Polen İçermez

 

Arılar, nektar ve polen toplayarak çiçekten çiçeğe giderler.

Nektar ve polen arı kovanına geri götürülür, burada petek içine paketlenir ve sonunda arılar için bir besin kaynağı olurlar.

Arı poleni şaşırtıcı derecede besleyicidir ve vitaminler, amino asitler, esansiyel yağ asitleri, mikrobesinler ve antioksidanlar.

Arı poleni birçok etkileyici sağlık yararına bağlanmıştır. Çalışmalar, iltihapla savaşmaya ve karaciğer fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Ayrıca kalp hastalığı ve inme ile savaşmaya yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir.

Ne yazık ki, ısıl işlem ve ultrafiltrasyon gibi işleme yöntemleri arı polenini çıkarabilir .

Örneğin, resmi olmayan bir çalışma , ABD’deki 60 ticari bal markası örneğini analiz etti ve tüm numunelerin% 75’inden fazlasının polen içermediğini keşfetti.

Düzenli Balın Gizli Şekerleri veya Tatlandırıcıları Olabilir

 

ABD’de her yıl yaklaşık 400 milyon pound bal tüketilmektedir.

Bal çok popüler olduğu için, yalnızca yerel tedarikçilerden gelen bu yüksek talebi karşılamak zordur. Bu nedenle ABD’de tüketilen balın yaklaşık% 70’i ithal edilmektedir.

Bununla birlikte, düzenli balın şeker veya yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi diğer tatlandırıcılar ile kontamine olması konusunda dünya çapında ciddi bir endişe vardır.

ÖZET
Ham ve düzenli bal esas olarak nasıl işlendiklerine göre değişir. Ham bal polen içerir, daha besleyici olabilir ve her ikisi de ticari ballarda mevcut olabilecek herhangi bir ilave şeker veya tatlandırıcı içermez.

Çoğu Sağlık Faydası Ham Bal’a Atfedilir

 

Bal, bazı etkileyici sağlık yararları ile bağlantılıdır .

Çalışmalar, kan basıncı ve kolesterol gibi kalp hastalıkları için risk faktörlerini azaltmaya, yara iyileşmesini iyileştirmeye ve hatta öksürükleri tedavi etmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur .

Bununla birlikte, bu sağlık yararlarının çoğunlukla çiğ bal ile ilişkili olması muhtemeldir, çünkü antioksidanlarda ve diğer faydalı bileşenlerde daha yüksektir.

Bu bileşenlerden biri glikoz oksidaz adı verilen bir enzimdir. Bu enzim, balın antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklerini veren moleküllerin üretilmesine yardımcı olur.

Ne yazık ki, bu enzim ısıtma ve filtreleme gibi işlemlerle yok edilebilir.

Ayrıca, en az işlenmiş balların çiğ bal ile benzer seviyelerde antioksidanlara sahip olup olmadığı tamamen açık değildir. Örneğin, gayri resmi bir çalışma , minimal işlenmiş balların çiğ bal ile benzer seviyelerde antioksidanlara sahip olduğunu, ancak önemli ölçüde daha az enzime sahip olduğunu buldu.

Tüm sağlık yararlarından emin olmak istiyorsanız, çiğ bal seçmelisiniz.

ÖZET
Balın sağlık yararlarının çoğu antioksidanlarına ve enzimlerine atfedilebilir. Ticari ballar işlendiğinden, daha düşük antioksidan seviyelerine sahip olabilirler.

Çiğ Bal Organik ile Aynı Değildir

 

Ham ve organik ballar, farklı ülkelerde farklı düzenlemelere tabidir.

Ham olarak sınıflandırılan balın pastörize edilmesine veya işlenmesine izin verilmez.

Tersine, organik bal, ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) organik hayvancılık standartlarını karşılayan bir arı çiftliğinden gelmelidir .

Bu, arıların, çiçeklerin ve balın pestisitler, kimyasallar ve USDA’nın kriterlerine aykırı diğer faktörlerle temas etmesine izin verilmediği anlamına gelir.

Ancak, pastörize edilemeyeceğini veya işlenemeyeceğini söyleyen özel bir kural yoktur. ABD’de bu, organik balın pastörize edilebileceği ve işlenebileceği anlamına gelir.

ÖZET
Ham ve organik bal, farklı ülkelerde farklı düzenlemelere tabidir. ABD’de, organik balın ısıtılamayacağı veya işlenemeyeceğine dair bir kural yoktur, yani çiğ olmayabilir.

Çiğ Bal Yeme Riskleri

 

Karaçoban Süzme Bal 1Kg
Karaçoban Süzme Bal 1Kg

Ham bal Clostridium botulinum bakteri sporlarını içerebilir .

Bu bakteri özellikle bir yaşın altındaki bebekler veya çocuklar için zararlıdır. Yaşamı tehdit eden felç ile sonuçlanan botulizm zehirlenmesine neden olabilir (26 Güvenilir Kaynak, 27 Güvenilir Kaynak).

Bununla birlikte, botulizm sağlıklı yetişkinler ve büyük çocuklar arasında çok nadirdir. Vücut yaşlandıkça, bağırsak botulinum sporlarının büyümesini durduracak kadar gelişir.

Ham bal yedikten hemen sonra bulantı, kusma ve ishal gibi yan etkiler yaşarsanız derhal doktorunuzu görmelisiniz.

Düzenli balın Clostridium botulinum sporları da içerebileceğini unutmayın . Bu, bebeklerin veya bir yaşın altındaki çocukların da bundan kaçınması gerektiği anlamına gelir.

ÖZET
Ham bal sağlıklı yetişkinler için güvenli olmakla birlikte, bebekler için tehlikeli olabilir. Gelişen bebeklerin bağırsağında büyüyebilen Clostridium botulinum bakterilerinin sporlarını içerebilir .

En Sağlıklı Bal Nasıl Seçilir?

 

En sağlıklı balı seçmeye gelince, çiğ olanı aramalısınız.

Ham ballar pastörize edilmez ve besinlerini azaltabilecek bir süreç olan filtrasyonu atlar.

Amazon’da çok çeşitli çiğ ve filtresiz bal mevcuttur.

Minimal işlenmiş ballar kötü olmasa da, önceden test yapmadan hangilerinin minimal olarak işlendiğini bilmek zordur.

Dokusu nedeniyle minimal işlenmiş bir balı tercih ederseniz, yerel olarak arıcıdan satın almak en iyisidir, çünkü ultrafiltre olma olasılığı daha düşüktür.

ÖZET
Bal seçimine gelince, en iyi bahis ham olmanızdır. Tüm ticari ballar kötü olmasa da, önceden bir test yapmadan hangilerinin sağlıklı veya sağlıksız olduğunu bilmek zordur.

Son olarak

Ham ve düzenli bal farklı şekilde işlenir.

Ham bal sadece şişelenmeden önce süzülür, yani doğal olarak içerdiği faydalı besinlerin ve antioksidanların çoğunu korur.

Buna karşılık, düzenli bal, polen gibi faydalı besinleri kaldırabilen ve antioksidan seviyesini azaltabilen çeşitli işlemlere tabi tutulabilir.

Sağlıklı bir bal seçmek söz konusu olduğunda, en iyi bahsiniz ham olmaktır, böylece ne aldığınızı tam olarak bilirsiniz.

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Skip to content