kajun baharatı
16 Mart 2021 0 Comments

Kajun Baharaı Yöreye göre kajun ya da cajun baharatı olarak bilinen lezzetli kızartma sosu bu tadı denemek isteyen kişiler tarafından araştırılıyor. Peki, kajun içerisinde hangi baharatlar bulunuyor ve özel karışım nasıl yapılır?

Baharatlar mutfaklarda tariflere lezzet katan en önemli malzemelerin başında gelir. Bir et tarifinin içerisine giren baharatlar o et tarifini bambaşka bir boyuta taşıyabilir. Sebzelerin üzerine eklenen 1 çay kaşığı baharat, sebze sevmeyene bile sebzeyi sevdirebilir. Kısacası baharat, mutfağın en önemli lezzet mimarlarından biridir. Gelin şimdi sizi gücünü birçok baharatın buluşmasından alan, her türlü et yemeğinizin lezzetini bir dokunuşla değiştirecek, fırın sebzelerinize çok ama çok yakışacak şahane bir karışımla tanıştıralım.

Kajun Nedir?

Cajun veya Kajun baharatı Amerikan mutfağında yaygın olarak kullanılan bir çeşnidir. Salata ve soslara inanılmaz bir lezzet katan Cajun (Kajun) Baharatı (567g), içerisinde soğan tozu, sarımsak tozu, kurutulmuş kekik, kuru fesleğen, toz kırmızıbiber, kimyon, taze öğütülmüş karabiber, öğütülmüş beyaz biber, acı kırmızıbiber, deniz tuzu gibi baharatların özel oranlarda katıştırılması ile elde edilir. Günümüzde Louisiana (ABD), Cajun mutfağı, Uzakdoğu mutfağı ve Güney Amerika’da kullanımı yaygındır. Köriye benzer yoğun bir tadı vardır.

Cajun (Kajun) Baharatı Nerelerde Kullanılır? 

Cajun Chicken diye bilinen tavuk yemeğine o harika tadını veren de Cajun baharatıdır. Cajun (Kajun) Baharatı (567g), Tavuğa ek olarak et yemeklerinde ve karides başta olmak üzere deniz mahsullerinde, sebze ve haşlanmış yumurtada da kullanılır. Türk mutfağına da tavuk ve patates ile kullanılarak girmeye başlamış olan Kajun baharatı Patates kızartmalarına tat katmak için uygundur. Özellikle tavuk ve patatese çok yakışan Kajunla etleri marine edebilir veya tuz gibi serpebilirsiniz. Salatalarda ve soslarda da kullanılır.

Cajun King marka orijinal Cajun (Kajun) baharatı, et yemeklerini yaparken hem zamandan kazanacak, hem de bir lezzet şöleni yaratacaksınız. Cajun King Baharat üretim fabrikasında ürünler; eleme, ayıklama, sterilizasyon ve paketleme işlemlerinden sonra satışa sunulur.  Açıldıktan sonra serin ve kuru yerde muhafaza edilmelidir. Kapalı olarak, güneş ışığı ve nemden uzak tutulmalıdır.

Özellikle Amerika’da o şahane yemeklerinin lezzet sırrı olarak bilinen kajun (cajun) baharatından bahsediyoruz. Patateslere çok yakıştığı için ülkemizde patates baharatı olarak da anılıyor. Hadi gelin şimdi yapımını ve nerelerde kullanılabileceğiniz hep birlikte öğrenelim. Karşınızda baharat karışımlarının en güzellerinden biri olacak nefis mi nefis kajun (cajun) baharatı tarifi!KAJUN BAHARATI MALZEMELERİ

  • 2 yemek kaşığı sarımsak tozu
  • 2 yemek kaşığı soğan tozu
  • 2 yemek kaşığı kekik
  • 1 kaşık kuru fesleğen
  • 4 kaşık kırmızı toz biber
  • 1 yemek kaşığı kimyon
  • 1 yemek kaşığı karabiber
  • 1 kaşık deniz tuzu

CAJUN BAHARATI NASIL YAPILIR?

Tavuk, elma dilim patates, sosis ve balık gibi farklı kızartmalarda kullanılan kajun baharatını yapmak için gerekli olan malzemeleri bir araya getirerek geniş bir kap içerisinde karıştırmak yeterli. 5 dakika içerisinde hazırlanabilecek bu karışımdan maksimum lezzet alınabilmesi için malzemelerin tamamının iyice karıştırılması gerekiyor.

Leave a Comment

Skip to content