Arı Sütü Bal Polen Propolis Karışımı

İçeriği; Bal %86.75, Polen%7.5, Arı Sütü %5, Propolis %0.75  

Arı sütü; 5-15 günlük işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinde ürettiği, Kraliçe arıyı beslemek için kullanılan değerli bir besindir. Bir kraliçe arının bir günde binlerce yumurta ürettiği ve besin kaynağının arı sütü olduğu düşünüldüğünde bile arı sütünün çok değerli bir besin olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca; arı sütünü üreten işci arılar 40 gün civarı yaşıyor ancak arı sütü yiyerek hayatını geçiren kraliçe arı ise ortalama 6 yıl yaşayabiliyor. 

Propolis; Arı kolonisinin kendini mikroplardan korumak amacı ile ürettiği reçinemsi maddedir. Arılar; propolisi kovanın iç duvarını düzgün hale getirmek, peteklerin ağzını kapatmak ve kovanda ölen canlıları yalıtmak amacı ile de kullanır. Propolisin bakterileri yok etme özelliği ile kovandaki yaşam korunur.

Polen; bal gibi arının ürettiği bir besindir. Birçok çiçeğin besinini barındıran polen; arı kolonisinde, genç arıları beslemek üzere kullanılır. İçerisinde yararlı olduğu bilinen 22 aminoasit ve 27 madensel tuz, karbonhidrat ve ferment barındırmaktadır.

Karışımın Kullanımı

En iyi şekilde faydalanmak için sabah kahvaltıdan önce tüketiniz. Ürünün faydasını hissedebilmek için 4-6 hafta düzenli olarak tüketilmesi önerilir.
Önerilen günlük kullanım miktarı: Yetişkinlerde 18 gram/gün (Yaklaşık 2 tatlı kaşığı), çocuklarda (2-12 yaş) 6 gram/ gün (Yaklaşık 1,5 çay kaşığı) (Çocuğun ağırlığının kilogramı başına 0,2 g)

Arı Sütü Bal Polen Formülü İçeriğinde Neler Vardır?

Yüzde 85 bal, yüzde 10 polen ve yüzde 5 arı sütü bulunmaktadır. Arı sütü, bir iki haftalık işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden oluşmaktadır. Gluten içermemektedir ve yüzde yüz doğal yollarla imal edilmektedir. Özellikle hamile kalmak isteyen kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Ve etkisi test edilerek ortaya çıkartılmıştır. Doktorlar tarafından dahi önerilerek arı sütü bal polen karışımı ile hamile kalanlar mevcuttur.

Propolis, arı sütü, bal ve polen farklı kimyasal ve fiziksel bileşenlere sahiptir. Farklı kimyasal bileşenlere sahip oldukları için insan sağlığı açısından farklı faydaları söz konusudur. Özetlenecek olursa; propolis, kuvvetli antioksidan kaynağı olduğu için en çok bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi sağlarken; arı sütü ise yüksek protein kaynağı olması sebebiyle, fiziksel büyüme ve gelişmenin desteklenmesini sağlar. Bu açıdan arı ürünlerinin bir arada kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Bir Arada Daha Mı Etkili?

Arı ürünlerinin her biri bağışıklık sistemini farklı yollardan destekler. Bu nedenle arı sütü, propolis, bal ve polenin bir arada tüketilmesi, güçlü bir bağışıklık sistemi için önemlidir.

Propolis, yüksek fenolik ve flavonoid içeriği sayesinde en güçlü antioksidan gıdalar arasındadır. Bağışıklık sistemini harekete geçirerek mikrop, bakteri ve virüslere karşı koruma kalkanı oluşturur. Arı sütü ise vücuttaki tüm hücreleri yenileyerek besler, onarır, tamir eder ve geliştirir. Bu sayede metabolizmanın dengede kalmasını sağlayarak, bağışıklık sisteminin zayıflamasına engel olur. Ayrıca yaşlanma belirtilerini de geciktirir (anti aging).

Hangi Arı Ürünü Satın Alınmalı? Kaliteli ve Güvenilir Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Arı ürünlerinin sağlık açısından önemli faydaları olmalarına rağmen, ne yazık ki her ürünün aynı etkiyi gösterebildiği söylenemez. Peki, kaliteli ve güvenilir arı ürünleri nasıl anlaşılır?

Kaliteli Propolis Nasıl Anlaşılır?

Ne yazık ki piyasada satılan her propolisin gerçek propolis olduğunu söylemek çok zordur. Örneklerin büyük çoğunluğunun etiketlerinde yanlış beyan bulunabilir. Propolis satın almadan önce içeriğinde ne kadar propolis olduğuna mutlaka dikkat edilmelidir.

Yine dikkat edilmesi gereken bir nokta; propolisin insan sağlığı üzerindeki etkisi, ürünün antioksidan kapasitesiyle ilgilidir. Piyasada satılan su bazlı propolis ürünlerinin antioksidan kapasitelerinin < 10 mg trolox / g yani neredeyse hiç propolis içermediği ifade edilmektedir.

Ayrıca ürünlerin koruyucu ve katkı maddesi içermemelidir. Propolisin kendisi doğal bir koruyucudur. Bu nedenle gerçek propolis, koruyucu madde içermez.

Kaliteli Arı Sütü Nasıl Anlaşılır?

Arı sütü doğal bir protein, vitamin, mineral ve yağ deposudur. Üretimi de hayli güç olduğu için fiyatı da yüksek bir üründür. Ayrıca toplanırken soğuk zincirde muhafaza edilmelidir. Bu nedenle ev koşullarında muhafaza edilmesi oldukça zordur.

Arı sütü, tek başına satıldığı gibi ballı, propolisli ve polenli karışımlarla birlikte satılmaktadır. Tek başına arı sütü satın aldıysanız, küçük miktarlarda ihtiyaçlarınıza göre hazırlamanız daha uygundur. Haftalık dozajı buzdolabında muhafaza ederek, kalanını derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Peki arı sütü ne kadar kullanılmalı? Arı sütünün dozajı, ürünün saf veya bal, propolis, polenle karışmış olarak, değişebilir. Bununla beraber kullanacak olan kişinin yaşı, sağlık durumu ve hastalığın derecesine göre değişkenlik gösterir.

Arı sütünde, başka hiçbir üründe olmayan 10-HDA adında özel bir yağ bulunmaktadır. 10-HDA oranı, arı sütünün kalitesinde belirleyicidir. Yaklaşık 2 seviyelerinde olmalıdır.

Arı Sütü Nasıl Muhafaza Edilmeli ve Tüketilmeli?

Eğer tek başına arı sütü satın aldıysanız, bozulmadan muhafaza etmek için ekstra önlemler alınmasında fayda vardır. Arı sütünü donmuş halde 18 aya kadar bozulmadan durabilir. Buzdolabında ise 6-8 hafta kadar kalabilir. Tüketirken metal kaşık yerine tahta veya plastik kaşık tercih edilmelidir.

Güneş ışığından korunmalıdır. Mümkünse koyu renkli cam kavanozlarda saklanmalıdır. Havayla doğrudan temas etmemesi için kavanozun ağzının sıkı şekilde kapatılması gerekir.

Arı sütü etkili bir doğal gıdadır. Bu nedenle büyük miktarlarda tüketilmesine gerek yoktur. Bal, propolis ve polenle karıştırarak tüketilebilir. Bu şekilde tüketildiğinde daha uzun süre bozulmadan saklanabilir.

Kaliteli Arı Poleni Nasıl Anlaşılır?

kaliteli polen

Polen, arıların besin kaynağıdır. İçeriğinde büyük oranda protein bulunan faydalı bir doğal gıdadır. Bununla beraber 28 farklı mineral, 11 çeşit enzim, 14 çeşit yağ asidi, 11 çeşit karbonhidrat bulunmaktadır. Besleyici ve kalorisi düşük bir gıdadır. Bu nedenle spor ve diyet yapanlar için favori besin kaynağıdır.

Arı sütünün kalitesinde belirleyici olan ürünün renk çeşididir. Arı poleninin renkli olması, ürünün farklı çiçek türlerinden elde edildiğini gösterir. Bu da arı poleninin biyolojik çeşitliliğinin zengin olduğu anlamına gelir.

Ne Kadar Dozajda ve Ne Zaman Tüketilmeli?

Arı ürünleri alışkanlık oluşturmadığı için günlük ve devamlı kullanılabilir. Fakat Propolis, arı sütü, bal ve polen farklı dozajlarda tüketilmektedir. Arı sütünün saklama koşulları zor olduğu için bal ve propolisle birlikte tüketilmesi daha yaygındır. Arı sütü, propolis ve bal karışımları sabah ve akşam aç karnına tüketilebilir.

Arı Sütü Dozajı

Arı sütü; normalde kullanıcının ağırlığına göre belirli düzeyde (miligram düzeyinde) alınması yeterlidir. Ancak duruma göre bu düzey artırılabilir.
Yetişkinlerde günlük 500 – 2000 mg. kadar alınması uygundur.
Ancak her gün sabah ve akşam aynı vakitte düzenli olarak alınması gereklidir.

Propolis Dozajı

Propolis; yetişkinlerde günlük 70-100 mg. kadar alınması uygundur.

Arı poleni Dozajı

Polen; dünya literatüründe farklı tavsiyeler bulunmakla beraber ideal düzey;

– 3 yaşından 5 yaşına kadar günde 1 tatlı kaşığı

– 6 yaşından 12 yaşına kadar günde 2 tatlı kaşığı

– Yetişkinlerde günde 20 gram (4 tatlı kaşığı)

Hastalık Durumlarında Dozaj Artırılmalı Mı?

Arı ürünlerini kullanmaya başlamadan önce mutlaka alerji testi ve doktor tavsiyesi alınmalıdır. Kullanmadan önce doktordan alınacak dozaj önerisine uyulması önemlidir. Bununla beraber her hastalık için ayrı ayrı ölçü vermek zordur fakat hastalık durumlarında günlük dozajı artırılabilir.

Tedavi amaçlı kullanımlarda arı sütü çocuklarda günlük 1 gram, yetişkinlerde 2 gram olarak uygulanabilir. Propolis ise çocuklarda günlük 70 mg, yetişkinlerde 150 mg olarak uygulanabilir.